Odciski to twarde i pogrubione obszary skóry, które najczęściej występują na stopach. Są podobne do modzeli, jednak trudniej je usunąć i bywają bardziej bolesne. Uprzykrzają nam życie, nie tylko ze względów estetycznych. Jak sobie z nimi radzić?
Co jest przyczyną powstawania odcisków?
Spis treści
Odciski powstają przez ciągłe tarcie i naciskanie obuwia na stopę. Skóra pod wpływem nacisku wytwarza warstwę rogową, która ma ją ochronić przed uszkodzeniem. Często nawet nieprawidłowa pozycja ciała podczas chodzenia może doprowadzić do ich uformowania. Odciski kształtują się najczęściej na spodzie stopy u podstawy palców oraz w punkcie ciężkości. Dobrze dobrane obuwie jest podstawą do tego, żeby mieć piękne stopy.
Jak zapobiegać powstawaniu odcisków?
Najlepszym sposobem, który zapobiega powstawaniu i nawrotom odcisków jest upewnienie się, że nosisz wygodne buty, które są dopasowane do twoich stóp, nie uciskając ich. Powinny mieć większą przestrzeń w okolicy palców, aby Twoje palce mogły poruszać się z łatwością. Warto też pamiętać o regularnym przycinaniu paznokci, ponieważ gdy są za długie, mogą mieć wpływ na nieprawidłowe ułożenie stopy w bucie i co za tym idzie powodują uformowanie się odcisku. Pracownik sklepu obuwniczego powinien zmierzyć Twoje stopy i pomóc w znalezieniu odpowiednio dopasowanych butów. Kolejnym sposobem, który zapobiega powstawaniu odcisków jest codzienna pielęgnacja. Większość osób zapomina o dbaniu o swoje stopy. Posmarowanie ich kremem codziennie przed pójściem spać może dać niesamowity efekt. Zwykły peeling, czy przetarcie pumeksem chociaż raz na tydzień może przeciwdziałać nieestetycznym nagniotkom.
Nasz domowy sposób na odciski
Aby pozbyć się odcisków, należy je regularnie i intensywnie zmiękczać oraz ścierać. Na rynku farmaceutycznym istnieje wachlarz lekarstw i plastrów, zawierających w swoim składzie kwas salicylowy, który świetnie sprawdza się w zmiękczaniu zrogowaceń. Jeżeli chcemy zaoszczędzić pieniądze, możemy zdecydować się na domowe sposoby, które wykonywane skrupulatnie i systematycznie – wpływają na pozbycie się nagniotków.
Jak pozbyć się odcisków?
- Nalej do miski gorącej wody i wsyp sól (najlepiej morską) lub sodę oczyszczoną. Mocz stopy przez około 20 minut.
- Zanurz pumeks w wodzie i delikatnymi ruchami pocieraj zrogowaciałe miejsca. Martwy naskórek powinien odchodzić z łatwością.
- Na koniec wykonaj peeling, który możesz przygotować samemu. Wystarczy zmielić ziarna kawy i gotowe.
- Umyj i osusz stopy. Posmaruj kremem nawilżającym lub kontynuuj zabieg kładąc na odcisk plasterek czosnku, cebuli lub aloesu.*
*Czosnek i cebula mają właściwości przeciwzapalne oraz zmiękczające, natomiast aloes świetnie nawilża.
Taki zabieg należy wykonywać maksymalnie dwa razy w tygodniu. Większa ilość może doprowadzić do podrażnienia skóry. Jeżeli chcemy uzyskać lepszy efekt możemy zainwestować w maść zawierającą w swoim składzie mocznik, który przywraca prawidłowy poziom nawilżenia skóry i pozostawia ją gładką. Odciski nie znikną z dnia na dzień, ale dzięki regularnym, domowym zabiegom można zauważyć, że ich wygląd zmniejsza się w ciągu zaledwie dwóch tygodni leczenia. Może minąć miesiąc lub więcej, zanim znikną całkowicie.