Olej z orzechów makadamia – właściwości i zastosowanie

Author: Share:
olej z orzechów makadamia

Orzechy makadamia służą do ekstrakcji oleju poprzez tłoczenie na zimno. Ma różne zastosowania w kuchni i nie tylko. Służy do produkcji produktów do pielęgnacji włosów i skóry. Ten olej ma ciepły złoty odcień o słodkim smaku masła i jest łagodnie orzechowy. Olej makadamia ma wysokie stężenie kwasu palmitoleinowego, który jest bogaty w Omega 7. Orzechy makadamia rosną głównie w Australii, ale są również uprawiane w klimacie umiarkowanym w Kalifornii i na Hawajach.

Olej makadamia – właściwości

Korzyści zdrowotne wynikające z oleju makadamia są bardzo szerokie. Olej z orzechów makadamia jest w stanie obniżyć poziom trójglicerydów, zwiększyć poziom energii, poprawić zdrowie serca, kości, poprawić proces trawienia, zapobiegać chorobom przewlekłym, stymulować krążenie i wzmacniać układ odpornościowy. Przeciwutleniacze w nim zawarte mają istotny wpływ na zdrowie skóry. Zapobiega powstawaniu plam starczych, zmarszczek, oznak starzenia i przyśpiesza gojenie. Orzechy te mają wysoką zawartość cynku, selenu i kwasów tłuszczowych, które pomagają ciału efektywniej spalać tłuszcz. Tradycyjne stosowany był podczas leczenia blizn i rozstępów. Rewitalizuje i uspokaja skórę, co powoduje że wygląda ona zdrowo i promiennie. Pomaga w procesie leczenia łupieżu, a także zmniejsza stan zapalny i swędzenie. Wmasowany we włosy i skórę głowy, odżywia włosy, przywraca im miękkość i blask. Jego właściwości sprawiają, że leczy drobne rany i blizny na skórze. Jest bardzo dobrym lekarstwem na oparzenia słoneczne i może zapobiegać powstawaniu rozstępom w ciąży.

Olej makadamia na włosy

Olej z orzechów makadamia pomaga przywrócić połysk włosom, a także wzmocnić mieszki włosowe, zmniejszając przy tym ich wypadanie. Olej makadamia przenika we włosy bardziej skutecznie niż niektóre oleje. Odkryto, że oleje roślinne i owocowe lepiej wnikają w mieszki włosowe. Olejek makadamia ma tę właściwość. Gdy olej makadamia wiąże się z trzonem włosa i nasyca go kwasami tłuszczowymi, mieszki włosowe pozostają silniejsze i zdrowe. Olejek makadamia zawiera również przeciwutleniacze, które pomagają włosom odzyskać siły po narażeniu na zanieczyszczenia, takie jak zanieczyszczenia powietrza. Olejek makadamia może wygładzić włosy i nadać im piękny blask dzięki jego zmiękczającym właściwością. Regularne wcieranie olejku makadamia we włosy i w skórę głowy spowoduje, że nowe włosy będą rosły silniejsze i zdrowsze, przez co będą mniej podatne na zniszczenia.

olej makadamia właściwości

Olej makadamia na twarz

Olej z orzechów makadamia to lekki olej, który jest szybko wchłaniany przez skórę. Pozostawia nietłuste uczucie na skórze. Jego profil chemiczny przypomina sebum, co stanowi o szczególnych korzyściach pielęgnacyjnych dla skóry. Jego profil kwasu palmitolowego i oleinowego, który naturalnie występuje w skórze, ale zmniejsza się z wiekiem, czyni go idealnym wyborem dla skóry dojrzałej lub suchej, ponieważ jest niezbędny do opóźnienia starzenia się skóry i komórek. Dodatkowo olej z orzechów makadamia nasyca skórę wilgocią, tworzy barierę ochronną, a także ujędrnia skórę, pomagając jej zachować zdrowy blask. Jest także doskonałym składnikiem produktów do okolic oczu. Fitosterole działają ochronnie, pomagając w regeneracji skóry. Olej z orzechów makadamia można wcierać bezpośrednio w blizny, oparzenia słoneczne, aby ukoić i nawilżyć skórę. Zawartość linolowego kwasu tłuszczowego sprawia, że doskonale nadaje się do wysuszonej, odwodnionej skóry, która ma trudności z zatrzymaniem wilgoci.

Gdzie kupić olejek makadamia?

Olejek makadamia można kupić ze sklepami ze zdrową żywnością, w drogeriach oraz w aptekach. Można go dostać zarówno stacjonarnie jak i online. Na rynku jest dostępnych wiele rodzai olejków makadamia, różnią się one głównie pojemnością i dodatkowymi składnikami. Cena olejku waha się z w zależności od producenta, miejsca zakupu i pojemności od 12 złotych, aż do 50 złotych. Zakupiony olejek należy przechowywać szczelnie zamknięty w suchym i chłodnym miejscu, a także należy chronić go przed światłem. Dlatego też najczęściej sprzedawany jest w szklanych brązowych buteleczkach.

Mogą Ci się także spodobać