Objawy zakochania – kiedy poznać, że to miłość?

Author: Share:

Motylki w brzuchu, rozkojarzenie, stany podobne do upojenia alkoholowego. To wszystko to niektóre z objawów świadczących o tym, że jesteśmy w kimś zakochani. Miłość to wspaniałe uczucie, bez którego nasze życie straciłoby większy sens. Niestety ludzie często podczas zakochania czują się zagubieni. Ciężko im jednomyślnie stwierdzić, czy dana znajomość przeszła na kolejny etap ich związku.

Zakochanie a miłość

Czy te dwa stany mogą być odczuwalne w tym samym momencie ? Zakochanie po jakimś czasie może przerodzić się w miłość, to kolejny etap w relacji pomiędzy dwojgiem ludzi. Emocje, które odczuwamy podczas zakochania, biorą się z działania poszczególnych hormonów w naszym organizmie. W początkowych stanach zakochania się najsilniej działa dopamina, która jest odpowiedzialna za uczucie przyjemności i pragnienia drugiej osoby. Powoduje chęć spotykania się i spędzania każdej wolnej chwili z partnerem. W późniejszych etapach związku ten hormon delikatnie się obniża, wtedy zaczynamy dostrzegać więcej wad danej osoby. Jeśli jesteśmy w stanie je zaakceptować, mimo to oznacza, że przeszliśmy do etapu miłości. Wtedy relacja znacznie się pogłębia, pożądanie przeradza się w intymność.

Powiększone źrenice objawem zauroczenia?

Emocje, jakie odczuwamy, są widoczne nie tylko poprzez zachowanie danej osoby, ale też to jak jego ciało reaguje. Jedną z oznak zakochanai mogą być powiększone źrenice. Główną rolę w tym odgrywa hormon nonadrenliny, który u osoby zakochanej może powodować:

  • przyspieszone bicie serca,
  • podwyższone krążenie krwi,
  • rumieńce na twarzy,
  • zwiększone pocenie się,
  • uczucie motylków w brzuchu.

Poza tym uaktywnia się również układ współczulny, który jest częścią autonomicznego układu nerwowego. Odpowiada on za wielkość naszych źrenic. Dlatego też osoby, które zaczynają czuć coś do siebie, często mają nawet dwukrotnie większe źrenice. Nie bez powodu oczy są nazywane zwierciadłem naszej duszy. Zwiększa się też częstotliwość mrugnięć oraz chęć dłuższego kontaktu wzrokowego z partnerem.

Motylki w brzuchu – czy to miłość?

Charakterystycznym objawem zakochania się są tak zwane motylki w brzuchu, mrowienie w jego okolicach. To somatyczny objaw odczuwanych emocji, który uaktywnia się podczas silnych uczuć względem drugiej osoby. Podczas ich radość zmienia się w euforię, czujemy łaskotanie w żołądku. To są efekty działania miłosnej chemii w naszym organizmie, proces, podczas którego hormony są wytwarzane w większym stężeniu.

Miłość to wspaniałe uczucie, który każdy z nas kiedyś odczuwał bądź jeszcze będzie odczuwać. Nasze ciało równie intensywnie odczuwa tę zmianę w naszym życiu, a wszystko to za sprawą hormonów i emocji.

Mogą Ci się także spodobać