Szczepionka przeciwko HPV i wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Author: Share:

W 2008 roku Nagrodę Nobla otrzymał prof. Harald zur Hausen z Haidelbergu (Niemcy, Centrum Badań nad Rakiem). Nagrodę otrzymał za wynalezienie związku między wirusem HPV a rakiem szyjki macicy. Odkrycie to stało się przełomowe w profilaktyce pierwotnej raka, a dalsze badania doprowadziły do wykrycia związków między innymi wirusami a innymi nowotworami, dziesiątkującymi całe populacje. Wirus HPV odpowiada za 95% zachorowań na raka szyjki macicy, lecz można się przeciw tej niebezpiecznej i często śmiertelnej chorobie zabezpieczyć.

Wirus brodawczaka ludzkiego – co to jest HPV?

HPV należy do tzw. patogenów, czyli czynników chorobotwórczych. Odmian tego wirusa jest wiele. Niektóre są przyczyną powstawania charakterystycznych brodawek na skórze, inne powodują choroby weneryczne. Najbardziej niebezpieczne są wirusy, powodujące raka szyjki macicy, a także głowy i szyi. Są to tzw. raki nabłonkowe.

Przenoszone są drogą dotykową – przez kontakt ze skórą osoby zakażonej oraz przez kontakty seksualne.

W jaki sposób wirus HPV powoduje raka szyjki macicy?

Wirus HPV należy do patogenów onkogennych. DNA tego wirusa wbudowuje się w DNA szyjki macicy i może tam pozostawać przez wiele lat w stanie uśpionym – nie powodującym żadnych objawów. Nagła aktywacja wirusa, z różnych przyczyn, np. chwilowego osłabienia odporności może rozpocząć proces nowotworowy.

Wirus HPV – objawy

Niebezpieczeństwo wirusa HPV wynika z tego między innymi powodu, że początkowo nawet przez długi czas nie daje on żadnych objawów. O ile brodawki skórne lub kłykciny kolczyste stają się jednak widoczne w postaci brodawek, które można usuwać, o tyle w przypadku HPV odpowiedzialnego za raka szyjki macicy nie jest możliwy do wykrycia w zwyczajnym badaniu ginekologicznym. Może pozostawać w stanie uśpionym nawet kilka lat.

Pierwsze objawy rozwijającego się raka szyjki macicy to np.:

  • obfite i bolesne miesiączki, a także krwawienia miesiączkowe
  • bóle w podbrzuszu
  • obfite i cuchnące upławy

W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z tych objawów należy jak najszybciej udać się do ginekologa.

Szczepienie HPV – dlaczego warto?

Jedynym sposobem na zabezpieczenie przed rakiem szyjki macicy jest szczepienie, które jest dostępne dzięki odkryciu noblisty z Haidelberga. Ponieważ wirusem zarazić się można przez kontakt fizyczny, najlepiej, by szczepienie było jeszcze przed okresem rozpoczęcia aktywności seksualnej, czyli poddać się niemu powinna nastoletnia młodzież. W wielu krajach szczepieniom przeciw wirusowi HPV poddawane są dzieci już od 9 roku życia. Doświadczenia wielu krajów pokazują, że zarówno raka szyjki macicy, a także wiele innych nowotworów, w których bierze udział wirus HPV można skutecznie wyeliminować. Od 10 lat powszechnie stosowane są szczepienia w Australii, która wkrótce będzie krajem całkowicie wolnym od raka szyjki macicy oraz wenerycznych kłykcin kolczystych. Szczepionki nie zawierają żywych wirusów, a ich bezpieczeństwo i jakość są bardzo dobrze monitorowane przed odpowiednie instytucje.

Czy szczepić chłopców?

Szczepienia chłopców wywołują wiele dyskusji. Wszak rak szyjki macicy ich nie dotyczy. Pamiętać jednak należy, że mogą być nosicielami wirusa brodawczaka ludzkiego, więc zarażać w sposób nieświadomy swoje przyszłe partnerki. Dodatkowo, jak ostatnio wykazano, wirus HPV odpowiada również za nowotwory prącia, odbytu, głowy i szyi. Szczepienia chłopców nie są więc ekstrawagancją, lecz koniecznym warunkiem wyeliminowania na stałe wielu niebezpiecznych chorób.

Mogą Ci się także spodobać