Czy związek na odległość ma sens?

Author: Share:

Obecnie coraz częściej słyszy się o związkach na odległość. Mogą być spowodowane wieloma sytuacjami, takimi jak wyjazd jednej osoby za pracą, podjęcie studiów. Zdarzają się także pary, które poznając się, mieszkają od siebie w znacznej odległości i chcą poczekać z przeprowadzką. Bywa, że odległość pozwala na widywanie się raz w tygodniu, są też przypadki, kiedy do spotkań twarzą w twarz da się doprowadzić jedynie kilka razy w roku. Niezależnie jednak od okoliczności oraz długości rozłąki, każdy w takiej sytuacji zaczyna zastanawiać się, czy taki związek faktycznie przetrwa.

Tęsknota za ukochaną osobą

Będąc w związku na odległość, nie można zobaczyć ukochanej osoby każdego dnia. Choć druga strona nadal wspiera i interesuje się tym, co dzieje się w życiu partnera, nie jest w stanie być przy nim podczas ważnych dla niej chwil. Uczucie tęsknoty jest tutaj elementem nie do wyeliminowania. Kochając kogoś, chcemy bliskości i uwagi, pragniemy spędzać wolny czas wspólnie, gdyż sprawia nam to radość. Kiedy odległość nie pozwala na regularne widywanie się, odczuwa się smutek. Jednak to właśnie fakt, że tęsknimy, pokazuje, jak bardzo zależy nam na drugiej połówce oraz jak mocno jej potrzebujemy.

Jak poradzić sobie z tęsknotą?

Wiadomo już, że nie da się wyeliminować tęsknoty. Istnieje jednak kilka sposobów na poradzenie sobie z nią. Przede wszystkim warto wymieniać się z partnerem spostrzeżeniami na temat rozłąki. Wspólna rozmowa pozwoli na wyrzucenie z siebie wszystkich emocji i podniesienie się nawzajem na duchu – nie ważne, czy odbędzie się ona telefonicznie czy za pomocą komunikatora. Obie strony mają wtedy szansę szczerze powiedzieć o tym, czego najbardziej im brakuje. Dzięki takiej rozmowie poczuje się zdecydowaną ulgę.

Warto razem ustalić też pewne plany. Oczywiście na końcu, nawet w bardziej odległej perspektywie, powinny zostać podjęte działania do zmniejszenia dzielącej odległości. Wiadomo jednak, że z różnych powodów może to zająć nawet lata. Dobrze zatem po prostu planować kolejne spotkania, aby wykorzystać je maksymalnie i zatrzymać z nich wyjątkowe wspomnienia. Wybór ciekawych miejsc do odwiedzenia w ramach randki czy ustalenie serialu do obejrzenia wspólnie to świetny pomysł.

Jak utrzymać związek na odległość?

Tak jak w każdej relacji, zaangażowanie obu stron jest niezbędne do jej potrzymania. Odległość często sprzyja koncentrowaniu się na innych obowiązkach, takich jak praca, spychając partnera na dalszy plan. Nie należy do tego dopuścić – oczywiście, nie można jedynie spędzać czasu na dzwonieniu czy wysyłaniu wiadomości do drugiej osoby, ale każdego dnia warto znaleźć choć chwilę na zrelacjonowanie jej swych osiągnięć lub niepowodzeń i podzielenia się przemyśleniami.

W tego typu relacji musi wystąpić również zaufanie – zakładanie z góry, że partner na pewno odpuści po pewnym czasie i zacznie rozglądać się w poszukiwaniu kogoś “na miejscu” jest wysoce niewskazane. To, że druga połowa nie ma zawsze czasu odpisać lub jej dzień jest przepełniony pracą nie powinno prowadzić do kłótni. Zaufanie i zrozumienie prowadzą do stabilizacji i szczęścia, zatem dążenie do nich jest najlepszym wyjściem.

Miłość na odległość ma dużą szansę przetrwać, jeśli podtrzymuje się swą więź poprzez regularny kontakt. W dobie internetu i nowoczesnych technologii nie jest to aż tak trudne jak kiedyś. Oczywistym punktem jest także optymizm – wszystko będzie dobrze, wystarczy się postarać. Dla silnego i mocnego związku nie ma w końcu niczego, co okazałoby się nie do przejścia.

Mogą Ci się także spodobać