Wada wzroku – jakie są rodzaje?

Author: Share:

Trudno obecnie odnaleźć osobę, która nie borykałaby się z którąś z wad wzroku. Krótkowzroczność, astygmatyzm czy nadwzroczność to często spotykane terminy. Przekonaj się zatem na czym polegają te najpowszechniejsze choroby oraz czy nie potrzebujesz wizyty u okulisty! O tym w niniejszym artykule!

Krótkowzroczność – najczęściej spotykana wada wzroku

Zdecydowanie najłatwiej obecnie odnaleźć osobę, która posiada właśnie tę wadę wzroku. Charakteryzuje się ona dobrym widzeniem z bliska (o czym świadczy nazwa), a trudnościami z widzeniem obiektów z daleka. Jest to choroba cywilizacyjna, gdyż może powstać na skutek częstego korzystania z komputera bądź czytania, natomiast łatwo można jej uniknąć spędzając więcej czasu na świeżym powietrzu.

Jakie okulary dla krótkowidza?

Dla wszystkich osób, których wada wzroku to krótkowzroczność odpowiednie będą szkła tzw. minusy. Można w tej sytuacji zarówno korzystać z okularów, jak i z soczewek kontaktowych, które mogą być o wiele wygodniejszą opcją.

Na czym polega nadwzroczność?

Ta wada wzroku może również posiadać brzmienie “dalekowzroczność“, pamiętajmy, że to to samo. Nadwzroczność polega na dobrym widzeniu obiektów znajdujących się daleko, natomiast sprawia problemy z widzeniem przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości. Najczęściej ta wada wzroku pojawia się wraz z wiekiem, można dostrzec ją już w średnim wieku.

Jakie okulary dla dalekowidza?

W tym przypadku osoba będzie potrzebowała szkieł tzw. plusów. Również w tym przypadku można zdecydować się zarówno na okulary, jak i na soczewki kontaktowe.

Astygmatyzm – czym jest?

Astygmatyzm to wyjątkowa wada wzroku, gdyż powoduje zamazane widzenie przedmiotów zarówno z bliska, jak i z daleka, przez co często występuje wraz z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. Nie ma pewności dlaczego ta wada wzroku występuje – najprawdopodobniej odgrywają tutaj rolę czynniki dziedziczne. Jednak nieskorygowany astygmatyzm może powodować bóle głowy bądź zmęczenie, dlatego warto wybrać do niego odpowiednie rozwiązanie.

Test na astygmatyzm

Aby przekonać się, czy dotyka nas ta wada wzroku, można wykonać prosty test, który jest możliwy do wykonania w warunkach domowych. Wystarczy włączyć test na astygmatyzm, który składa się z obrazka z liniami, usiąść w odległości ok. 35 cm od komputera i zakryć jedno oko. Jeśli wszystkie linie wyglądają tak samo i nie ma sytuacji, gdy niektóre wydają się zamazane, raczej nie mamy problemów z astygmatyzmem. Natomiast jeśli widzimy jakieś nieprawidłowości w tym obrazku, możemy mieć astygmatyzm, co koniecznie warto sprawdzić podczas wizyty u okulisty bądź optometrysty. 

Jakie soczewki dla astygmatyków?

Wybór odpowiednich szkieł będzie zależał od rodzaju astygmatyzmu. Wyróżniamy bowiem astygmatyzm regularny, który możemy korygować za pomocą specjalnych okularów lub soczewek kontaktowych, jak i astygmatyzm nieregularny, który może zostać skorygowany wyłącznie za pomocą specjalnych soczewek kontaktowych. Odpowiedzi na to pytanie z pewnością udzieli okulista, dlatego warto wybrać się, aby zadbać o swój wzrok!

Mogą Ci się także spodobać