Masz popękane pięty? Sprawdź jak temu zaradzić!

Author: Share:

Sucha skóra na piętach to niekomfortowy i dość wstydliwy problem. Stopy są szczególnie narażone na podrażnienia i wszelkie urazy, ponieważ to właśnie na nich opieramy cały ciężar naszego ciała. Każdy marzy o idealnie gładkich stopach, jednak nie zawsze znajduje czas na ich pielęgnację. Najczęściej skupiamy się na ładnym wyglądzie paznokci i zapominamy o nawilżaniu i złuszczaniu naskórka, który gromadzi się i twardnieje. Z czasem może to doprowadzić nawet do pękania skóry, które jest bardzo bolesne. Jak zadbać o stopy?

Suche pięty to częsty problem wśród kobiet

Sucha skóra na stopach to bardzo wstydliwy problem dla kobiet, ponieważ to bardziej je pokazują. Do letnich sukienek najlepiej pasują sandałki lub odkryte pięty, jednak gdy mamy pęknięcie na pięcie lub paluchu, zaczynamy je chować w zakryte buty, co może spowodować jeszcze większy problem. W źle dobranych butach stopa jest ściśnięta, co często powoduje jej nadpotliwość i większe wysuszanie naskórka.

Pękające pięty – przyczyny

Skóra pięt bardzo łatwo się przesusza, ponieważ jest bardzo gruba, a w dodatku nie zawiera dużej ilości gruczołów łojowych, za to potowych. Bardzo często na naszych piętach i paluchach narasta naskórek, który bardzo często dosięga nawet skóry właściwej i powoduje ogromny ból i dyskomfort. Za pękające pięty bardzo często odpowiadają czynniki genetyczne i zdrowotne, a w większości przypadków są wynikiem noszenia za małego obuwia. Nasza skóra pęka, gdy jest narażona na zbyt duży i źle rozłożony ciężar. Bardzo duży wpływ ma na to nadwaga i wszelkie wady postawy, w tym płaskostopie. Stopy przez cały rok są raczej traktowane przez nas po macoszemu. Dopiero w lecie, gdy przychodzi czas na sandałki i klapki, zaczynamy o nie dbać. Jednak bez odpowiedniej pielęgnacji przez cały rok doprowadzimy do ich złej kondycji i wyglądu.

Domowe sposoby na popękane pięty

Systematyczna i wcale nieangażująca pielęgnacja sprawi, że nasze stopy będą piękne przez cały rok. Ważne jest to, aby dbać o naszą skórę od zewnątrz, ale również od wewnątrz zażywając różne suplementy witaminowe oraz trzymając zdrową dietę bogatą w beta-karoten i witaminę A. Na półce przy łóżku zawsze warto mieć jakiś krem nawilżający, najlepiej z mocznikiem, który świetnie radzi sobie ze zrogowaceniami i suchą, pękniętą skórą. Codziennie wieczorem przed pójściem spać posmaruj nim stopy i poczekaj, aż się wchłonie. Rano Twoja skóra powinna być zregenerowana.

Najlepszym zabiegiem odprężającym, nawilżającym i ujędrniającym w jednym, jest kąpiel stóp w wodzie z solą. Najlepiej, jeśli wybierzemy sól morską, ponieważ zawiera ona bardzo dużą ilość minerałów, które świetnie odżywią nasz naskórek, jednak zwykła kuchenna również zdziała cuda. Jeżeli nie lubimy solanki, do wody możemy wlać nasz ulubiony płyn do mycia lub olejek. Chodzi tu głównie o odżywienie i odmoczenie stóp, które przygotuje je do dalszych zabiegów. Po takiej kąpieli i osuszeniu stóp warto wykonać peeling lub przy pomocy pilnika lub pumeksu spiłować martwy naskórek. Na koniec zabiegu nałóżmy na stopy bardzo grubą warstwę kremu, owińmy je folią i ubierzmy na nie bawełniane skarpety. Można pójść tak normalnie spać, a rano obudzimy się ze stopami gładkimi jak skóra niemowlaka. Warto wykonywać taki zabieg raz w tygodniu, a nasze stopy będą piękne przez cały rok!

Mogą Ci się także spodobać