Na czym polega uchyłek Zenkera?

Author: Share:

Uchyłki przełyku to problem, który coraz częściej dotyka ludzi. Szczególnie narażone na ich pojawienie się są osoby po 40 roku życia oraz te prowadzące niezdrowy tryb życia. Czym właściwie są uchyłki przełyku? Jak je rozpoznać oraz w jaki sposób leczyć?

Czym są uchyłki przełyku?

Uchyłki przełyku to nic innego jak uwypuklenia znajdujące się w przełyku. Mają one specyficzny kształt kieszonek lub woreczków. Zazwyczaj osiągają wielkość od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów. W przełyku najczęściej występują pojedynczo, jednak są przypadki, kiedy możemy spotkać je w większej ilości.

Uchyłek Zenkera nazywany jest często uchyłkiem gardłowo-przelykowym, ponieważ występuje na granicy gardła. 

Uchyłek Zenkera – przyczyny i objawy

Uchyłek Zenkera powstaje na granicy gardła i przełyku. Najczęściej powoduje go opór, jaki wywiera na to miejsce górny zwieracz przełyku. Bywa jednak, że głównym powodem, przez który występują uchyłki jest nieprawidłowy proces rozwojowy, genetyka lub przebyta choroba. Uchyłek Zenkera jest często następstwem gruźlicy czy zapalenia gardła. 

Powstawaniu uchyłków przełyku sprzyja nieprawidłowa dieta i zbyt niskie ilości błonnika. Jedzenie wysoko przetworzone, konserwanty czy sztuczne barwniki nie tylko powodują powstawanie uchyłków, ale także przyczyniają się do groźnych powikłań i zapaleń w obrębie przełyku. Podatkowo większe prawdopodobieństwo na pojawienie się Uchyłku Zenkera mają osoby po 40 roku życia. 

Uchyłki przełyku dają szerek nieprzyjemnych objawów. Należą do nich:

  • nieprzyjemny zapach z ust
  • odbijanie 
  • zgaga 
  • ucisk w gardle 
  • cofanie się treści pokarmowej do przełyku
  • napady czkawki 
  • wzdęcia 
  • zaparcia i biegunki 

Jak rozpoznać uchyłek przełyku?

Diagnostyka w przypadku uchyłków przełyku nie należy do najprostrzych rzeczy. Najlepszą drogą do rozpoznania choroby jest wykonanie badania RTG z kontrastem lub tomografii komputerowej. 

Warto również wykonać badanie, w ktorym lekarz pobierze wycinek przełyku do analizy. Pozwoli to wykluczyć podejrzenie zmian nowotworowych. 

Jak leczyć uchyłek Zenkera?

Uchyłek Zenkera to schorzenie, które wymaga szybkiej diagnozy oraz odpowiedniego leczenia w chwili, kiedy jest to konieczne. Zdarza się, że uchyłki nie dają objawów. W takim przypadku wystarczy obserwacja.

Jeśli zaobserwujemy stan zapalny w okolicy przełyku, wtedy należy przyjmować leki przeciwzapalne. Dodatkowo ważne jest zastosowanie odpowiedniej płynnej diety, która jest bogata w błonnik. Jedzenie nie powinno zawierać konserwantów oraz niezdrowych chemicznych dodatków.

W przypadku, kiedy w trakcie zapalenia dojdzie do powikłań konieczne jest przeprowadzenie operacji chirurgicznej. Należy reagować, jeśli zaobserwujemy krwawienie w okolicy gardła czy objawy niedrożności przełyku.

Uchyłki przełyku to problem, o którym wciąż wiele ludzi nie słyszało. Całe szczęście stopniowo rośnie świadomość o tym schorzeniu. Nieleczona dolegliwość może przyczynić się do powstawania poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego, kiedy wystąpi zapalenie należy od razu reagować. 

Mogą Ci się także spodobać