Jak zbudować zaufanie w związku?

Author: Share:

Jednym z fundamentów zgodnego, szczęśliwego i trwałego związku jest wzajemne zaufanie. Bez niego skazujemy się na życie w ciągłym niepokoju, co na dłuższą metę staje się nie do wytrzymania. Jednak jak owo zaufanie zbudować, a przede wszystkim – utrzymać?

Szczerość ponad wszystko

Snucie domysłów potrafi skutecznie zniszczyć wzajemne zaufanie. Zaczyna się od drobnych sekretów. Skrzętnie ukrywany telefon lub hasło do komputera to najczęstsze przykłady. Trudno się w takim przypadku nie zacząć zastanawiać, co na tym telefonie czy komputerze się znajduje, skoro drugiej osobie tak bardzo zależy, byśmy nie mieli doń dostępu?

Dlatego tak ważne jest ustalenie, że partnerzy w związku nie mają przed sobą tajemnic, a jeszcze ważniejsze – przestrzeganie tej zasady. Jeżeli nie mamy przed sobą nic do ukrycia, to po co tworzyć atmosferę, jakby jednak coś takiego między nami było?

Oczywiście nie chodzi też o szpiegowanie drugiej osoby. To, że partner zostawia przy nas swój telefon lub znamy jego hasło do komputera nie oznacza, że się go sprawdza, ale otrzymuje się komunikat: “nie mam przed tobą nic do ukrycia”.

Bardzo ważne jest również podzielenie się w z drugą osobą “demonami przeszłości” – urazami i traumami, które mogą powodować problemy z ufaniem partnerowi. Tym, co buduje zaufanie w relacji jest szczerość i otwartość. Im mniej tajemnic pojawia się w związku, tym lepiej – i spokojniej. 

Wzajemne zainteresowanie to podstawa

Niektórzy mówią, że w związku nie należy zbyt szybko “zakładać ciepłych kapci”. Niestety, w praktyce często okazuje się, że partnerzy szybko przestają o siebie zabiegać i okazywać sobie zainteresowanie. Dotyczy to zarówno wyglądu i atrakcyjności fizycznej, jak i emocji oraz uczuć drugiej osoby. 

Zaniedbanie flirtu sprawia, że związek zaczyna usychać, a partnerzy przestają widzieć w sobie te osoby, które im zawróciły w głowie na początku znajomości. 

Co jest również istotne, to wpływ owego zainteresowania na budowanie zaufania. Zaufanie jest nieodłącznie związane z poczuciem bezpieczeństwa – szczególnie, że wiele obaw w związkach dotyczy kwestii wierności. Pokazywanie drugiej osobie, że nadal jest dla nas atrakcyjna, pozwala skutecznie te obawy rozwiewać i poczuć się jej bezpieczniej w relacji.  

Sztuka kompromisu

Budowanie zaufania to proces wymagający czasu i wysiłku. Praca nad tym odbywa się w każdej dziedzinie życia.

Związek to dawanie i branie, często też ścieranie się różnych punktów widzenia. Dlatego tak ważna jest umiejętność osiągania zdrowych kompromisów. Oczywiście konieczne jest pamiętanie o własnych i partnera granicach. 

Jednak umiejętność wychodzenia sobie naprzeciw daje poczucie, że nasze zdanie i potrzeby są respektowane. W ten sposób również jest realizowana nasza potrzeba bezpieczeństwa w związku, a co za tym idzie – buduje się zaufanie do drugiej osoby. 

Wspomniane elementy: szczerość, zainteresowanie i sztuka kompromisu to elementy, które przeplatają się i pojawiają w wielu sferach codziennego, wspólnego życia. Składa się na nie wiele prostych gestów, które są niczym cegiełki, budujące relację, w której dwie osoby ufają sobie i czują się po prostu dobrze. Związek przeżywa różne trudności, i to jest normalne; ale jeżeli dba się o mocne fundamenty, szansa na to, że będzie on szczęśliwy i trwały jest znacznie większa.

Mogą Ci się także spodobać