Kłótnie w związku – jak sobie z nimi radzić?

Author: Share:

Nie ma związków idealnych. Możesz mocno kochać swojego partnera lub partnerkę, uważać, że jesteś w idealnym związku, jednak i tak doświadczać kłótni. To zupełnie normalne! Nie mówimy oczywiście o patologiach i kłótniach wynikających z uzależnienia od używek lub związkach przemocowych – wtedy potrzebna jest pomoc specjalisty.

Na powstawanie kłótni wpływ ma wiele czynników: złe samopoczucie, sytuacje stresowe, np. w pracy, gorsze oceny w szkole Waszych dzieci czy odmienne zdanie w konkretnej sprawie. Bardzo ważne jest, aby na bieżąco rozwiązywać takie konflikty, a nie zamiatać je pod dywan, gdyż w końcu któreś z partnerów eksploduje i kłótnia będzie ostrzejsza niż powinna.

Powinniście wykazać się zrozumieniem i nauczyć się przebaczać. Oczywiście w ramach rozsądku – jeżeli pojawiają się sprawy, w których nie jest w stanie wybaczyć, postępuj w zgodzie z samą sobą. Słuchaj tego, co mówi do Ciebie partner lub partnerka, spróbuj zrozumieć, co czuje, a na pewno konflikt szybko zostanie rozwiązany.

Czy kłótnie w związku zawsze są oznaką niezrozumienia?

Na pewno znasz ludzi, którzy mimo kłótni w związkach deklarują wielką miłość do drugiej połówki. Może nawet najbliżsi przyjaciele zmagają się z takimi sytuacjami? Warto porozmawiać z nimi o tym, jak radzą sobie w sytuacjach kryzysowych i czy uważają, że kłótnie osłabiają ich relację.

Emocje zmieniają się jak w kalejdoskopie, najpierw się uwielbiacie, a za chwilę nienawidzicie. Nie powinno więc dziwić, że po mocniejszej kłótni pojawia się pytanie: czy to na pewno ten jedyny? Jeżeli po ostygnięciu emocji, cała złość mija to znaczy, że nie ma zbyt wielkiego wpływu na Waszą relację, jednak jeśli mimo upływu paru dni od konfliktu nadal czujesz niechęć, warto przemyśleć, czy taka relacja ma sens.

Wymiany zdań są potrzebne – pozwalają na wyrażanie siebie oraz na oczyszczenie atmosfery. Szczególnie, gdy przebywa się z kimś większą część dnia. Powinnaś zacząć się martwić dopiero gdy negatywne emocje utrzymują się zbyt długo lub gdy kłótnie przybierają naprawdę silną moc, a partner lub partnerka nie odpuszcza mimo upływu czasu.

Co robić, żeby mniej się kłócić?

Nie ma idealnej recepty na to, aby mniej się kłócić. Sprzeczki są niejako wpisane w związek – mogą być mniejsze lub bardziej poważne, jednak pojawiają się zawsze. Można jednak nauczyć się odpowiedniego reagowania w takich sytuacjach, złość i gniew nigdy nie są dobrymi doradcami.

Popracuj nad emocjami, naucz się komunikować własne potrzeby oraz wyrażać emocje, nawet jeśli wydają się być przytłaczające. Zachęć partnera lub partnerkę, aby również skupili się na własnych odczuciach, a potem wzięli pod uwagę Twoje.

Udany związek skupia się przede wszystkim wokół rozmowy i przedstawiania argumentów, a nie na krzykach, niezależnie od tego, jaki macie temperament.

Jak znaleźć wspólne rozwiązanie?

W związku najważniejsze jest komunikowanie odmiennych zdań. Jeżeli partner lub partnerka zrozumie nasz punkt widzenia, na pewno uda się wypracować kompromis. W znalezieniu wspólnego rozwiązania na pewno nie pomoże przekrzykiwanie się, wrzaski i utrudnianie dojścia do słowa drugiej osobie.

Weź głęboki oddech i zastanów się, o co w ogóle toczy się kłótnia. Pomyśl, czy warto marnować czas i energię na spieranie się o rzeczy, które w rzeczywistości są nieistotne. Idealnym sposobem na zakończenie kłótni jest też odpuszczenie – nigdy nie myśl, że odpuszczanie oznacza poddanie się. Jeżeli czujesz, że konflikt donikąd nie prowadzi, po prostu się wycofaj i wróć do swoich zajęć.

Mogą Ci się także spodobać