Kremy pod oczy – dlaczego każdy powinien ich używać?

Author: Share:

Kondycja skóry pod oczami dużo o nas mówi. Cienie i sińce pod oczami mogą być wynikiem źle przespanej nocy, ale też ich przyczyn szukać należy wśród uwarunkowań genetycznych, nieodpowiedniej diety i niewłaściwej pielęgnacji. Dlaczego stosowanie kremów pod oczy jest tak istotne?

Kremy pod oczy – dlaczego są niezbędne?

Część kobiet uważa, że smarując skórę pod oczami zwykłym kremem uzyskają ten sam efekt, który towarzyszy stosowaniu kremów specjalistycznych. Jest to nieprawda. Tylko odpowiedni specyfik zagwarantuje właściwy rezultat. Skóra pod oczami jest charakterystyczna – jej ukrwienie jest relatywnie słabe, brak w niej gruczołów potowych (łojowych również jest niewiele), a przede wszystkim jest około pięć razy cieńsza niż np. na policzku. W okolicy oczu znajduje się wiele mięśni odpowiadających za mimikę, co wpływa na zwiększoną podatność na zmarszczki. Dodatkowo w tej części twarzy mniej liczne są włókna kolagenowe.

Skóra pod oczami jest naturalnie słabiej nawilżona, a ze względu na swoją strukturę i delikatność – bardziej narażona na uszkodzenia i alergie. Pielęgnacja okolic oczu zwykłymi kremami może jedynie pogłębić problemy i przyspieszyć niekorzystne procesy.

Krem na worki pod oczami – jak go wybrać?

Wybór dobrego kremu pod oczy nie jest prosty. Głównym celem jego stosowania jest nawilżenie skóry. Z upływem lat należy stawiać na specyfiki o zwiększonej zawartości składników ujędrniających i odżywczych. Nawracający problem z workami pod oczami może mieć wiele przyczyn, a najczęstsze to:

  • zła dieta,
  • stosowanie niewłaściwych preparatów do pielęgnacji skóry wokół oczu,
  • zbyt częste zapominanie o demakijażu,
  • upośledzenie pracy narządów wewnętrznych (np. choroby nerek przyczyniają się do nieprawidłowego stężenia soli we krwi, co prowadzi do gromadzenia się wody w okolicy oczu).

W ostatnim przypadku konieczna jest konsultacja medyczna, ale w pozostałych rozwiązanie problemu będzie o wiele łatwiejsze. Skład kremu pod oczy powinien zawierać składniki, które jednocześnie zwalczą istniejące dolegliwości skórne, ale też będą zapobiegać ich powstawaniu w przyszłości. Worki pod oczami wymagają kompleksowego działania, a zatem warto postawić na preparaty zawierające kofeinę, mentol (o ile nie zaobserwowano wcześniej reakcji alergicznych na ten składnik), kwas hialuronowy, glicerynę, skwalan czy ekstrakty z alg i kasztanów.

Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy dla osób w każdym wieku

Regularna i konsekwentna troska o skórę wokół oczu pozytywnie wpłynie na jej kondycję – i to bez względu na wiek. Budowanie tego dobrego nawyku należy zacząć już po przekroczeniu 20 roku życia. Pożądany skład kremów będzie podlegał zmianom wraz z upływem lat, ponieważ różne są potrzeby skóry 30 i 50 latki. Jak wybrać dobry specyfik?

  • Poniżej 30 lat – delikatne, wspomagające nawilżenie jest celem nadrzędnym, a zatem sprawdzą się kremy i żele pod oczy zawierające witaminę C, witaminę E, ale też te, w których składzie znajduje się np. ekstrakt aloesowy.
  • Po 30. roku życia – oprócz nawilżenia niezbędne jest również opóźnienie procesów starzenia się skóry, dlatego skład kremów powinien być rozszerzony o kwas hialuronowy i koenzym Q10.
  • Po 40. roku życia – kluczowym składnikiem kremów dla osób 40+ jest retinol. Chociaż może on znajdować się we wcześniej stosowanych preparatach, to jednak niezbędny staje się w tej fazie życia. Jeśli krem dodatkowo zawiera fitohormony i kwas liponowy, to tym lepiej.

Pamiętać należy zawsze o tym, aby krem aplikować bardzo delikatnie – bez pocierania i innych gwałtownych ruchów. Cienka i wrażliwa skóra wokół oczu wymaga specjalnej pielęgnacji, która w przypadku odpowiedniego stosowania przyniesie satysfakcjonujące efekty.

Mogą Ci się także spodobać