Rumianek na oczy – ratunek na opuchnięte oczy

Author: Share:
rumianek na oczy

Stosowanie torebek z herbatą rumiankową na oczy jest popularnym, lecz nieco staromodnym lekarstwem domowym. Rumianek ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie, kosmetologii oraz zwykłej domowej pielęgnacji. Z pozoru zwykły chwast polny, a jednak warto po niego sięgać.

Właściwości rumianku

Zioła z rumianku są powszechnie stosowane w wielu ludzkich dolegliwościach. Zaliczają się do nich: katar sienny, stany zapalne, skurcze mięśni, zaburzenia miesiączkowania, bezsenność, wrzody, rany, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle reumatyczne i hemoroidy. Ma liczne właściwości przeciwzapalne, na które mają wpływ olejki eteryczne zawarte w kwiatach. Opracowano wiele preparatów rumianku, z których najpopularniejszy to herbata ziołowa oraz olej rumiankowy. Zewnętrznie rumianek stosuje się do nacierań w przypadku bólów kostnych oraz nerwobóli. W przypadku zapalenia układu pokarmowego, czy dróg moczowych zaleca się stosowanie płukanek. Zioło rumianku świetnie zmniejsza stany zapalne spojówek, brzegów powiek i skóry. Dzięki właściwościom przeciwdrobnoustrojowym skutecznie zwiększa nasz układ odpornościowy.

Rumianek na oczy – po co stosować?

Rumianek może poprawić kondycję i wygląd naszych oczu, zmniejszając cienie, obrzęki i zaczerwienienia. Zioło rumianku może także pomóc w leczeniu podrażnień, jęczmienia oraz zapaleniu spojówek.

Okłady i przemywania rumiankiem mają pozytywny wpływ na opuchnięte oczy. Związki chemiczne znajdujące się w tej polnej roślinie ściskają naczynia krwionośne utrzymując prawidłowe napięcie skóry. Rumianek łagodzi objawy zespołu czerwonego oka, które jest bardzo uciążliwą chorobą prowadzącą nawet do utraty wzroku. Pomaga usunąć nadmiar płynu spływającego z oka neutralizuje ból i nadwrażliwość.

W przypadku jęczmienia, czyli grudkowego ropnia rozwijającego się na brzegach powiek popularnym sposobem są ciepłe rumiankowe okłady.

okłady z rumianku na oczy

Okłady z rumianku na oczy – jak zrobić?

Dzisiejsze tempo życia, długotrwałe wpatrywanie się w ekran telefonu, czy praca przed komputerem sprawiają, że nasze oczy bardzo szybko się męczą. Zanieczyszczone powietrze oraz bakterie również mają negatywny wpływ na nasz wzrok i kondycję oczu. To wszystko powoduje powstawanie wszelkich alergii, infekcji i obrzęków oczu. Warto zadbać o nasze oczy korzystając z domowego okładu z rumianku. Użycie takiego kompresu jest bardzo proste. Na początku należy zagotować wodę i zaparzyć rumianek w woreczku. Następnie wystarczy nałożyć o prosto na zamknięte oko. Możesz zastosować go do obu oczu jednocześnie, jeśli materiał jest wystarczająco duży. Jeżeli nie to nakładaj go na oczy na przemian.

Ile trzymać na oczach okład z rumianku?

Trzymaj okład na oczach tak długo, jak uważasz i odczuwasz komfort. Jeżeli wystygnie możesz ponownie zanurzyć go w gorącej wodzie i umieścić na oczach. Ciepłe okłady są powszechnie akceptowanymi metodami leczenia domowego w wielu łagodnych stanach medycznych oczu. Lekarze mogą zalecić je w celu złagodzenia nieprzyjemnych objawów.
Pamiętaj, aby skontaktować się z lekarzem okulistą, jeśli objawy się nasilą, obraz patrzenia stanie się zamazany, zaczniesz widzieć podwójnie lub jeśli odczujesz ból wokół oczu. Mogą to być objawy poważniejszych chorób wzroku, których nie należy bagatelizować.

Mogą Ci się także spodobać